Megosztunk veletek pár információt arról, hogy milyen haszna van annak, ha halat eszünk, melyek a leggyakoribb halak a magyar élelmiszeriparban, milyen tápértékkel rendelkeznek és milyen vitaminok találhatók vízi barátainkban 😀 És mivel gasztro blog is volnánk, jönnek a receptek is!
A magyar étkezési szokásokra jellemzőbb az édesvízi halak fogyasztása, ami fehérje bevitel szempontjából előnyös, és biztosítja a változatos étrendet. Ugyanakkor a tengeri halfélék kevesebb alkalommal kerülnek az asztalra, aminek részben anyagi oka is, bizony nem a legolcsóbb alapanyag a tengeri hal. Mikor Belgiumban jártam akkor úgy lehetett friss halat enni a piacon, mint a sült kolbászt, és járt mellé egy deci fehérbor is 🙂
Ha Omega 3 bevitel szempontjából vizsgáljuk a halféléket, akkor bizony a tengeri halak viszik a prímet. Az Omega 3 biztosítja ugyanis a tenger mélyén élő halak számára vérük megfelelő folyékonyságát. A szakemberek szerint a halakban az omega-3-zsírsavak azok a vegyületek, amelyek a szív– és keringési betegségekkel szemben védelmet nyújtanak, valószínűleg azáltal, hogy csökkentik a vérrögképződés kockázatát, és javítják a véráramlást a kis erekben. Emitt egy kis táblázat 100 g különféle hal tápértékéről:
Ha halkonzervet eszünk még jó nagy mennyiségű kalciumot is magunkhoz vehetünk, mivel a puha halcsontocskákat is elfogyasztjuk.” (Vitaminstation)„A halak húsa vitaminok közül B1, B2, B12 vitaminokat, ásványi anyagok közül foszfort, nátriumot, vasat, cinket, szelént, jódot tartalmaznak. A halak mája jó A- és D-vitaminforrás. Érdemes például tőkehalmájat fogyasztani, mert a benne lévő D-vitamin hozzájárul a csontok és fogak egészségéhez.
A hal legegészségesebb elkészítési módja a párolás, a sütés és a grillezés. Fűszereket tekintve a fokhagyma, a kapor, petrezselyem. Íme néhány recept!
FŐÉTKEZÉSEK – MELEG ÉTELEK
Mandulás zablisztes bundában sült tengeri halfilé, balzsamecetes mézes salátával. Vacsorára, körettel ebédre ajánljuk.
Kapros citromos lazac quinoával. Nagyon kevés plusz fűszer kell hozzá, mert alapjában is remek a lazac íze. (Néha akciós a lazac az Aldiban/Lidlben, #szinglitreat :-))
Ez itten anya receptje, szintén tengeri hal, joghurtos spenótos raguban, rizzsel. Vasárnapi ebéd volt, kicsit bonyolultabb a ragu jelleg miatt, de hétvégén megéri szöszölni vele.
Paleos, gyors megoldás: Póréhagymás halas tészta. A DM-ben akciósan lehetett venni 250 g paleos tésztát 800 ft körül, nekem ez kb 4 evés. Ezen kívül vettem az Ázsia diszkontban RIO Mare tonhalat, jó áron, és egy szál póréhagymát. A póréhagymát megpárolta, és a 12 perc alatt kifőzött tésztához adtam. hozzádobtam a tonhalat, és némi fűszert.
FŐÉTKEZÉS, HIDEG ÉTELEK
Makrélás/tonhalas saláta – a friss petrezselymes joghurtos öntettel csodákat lehet művelni 😉 Köret nélkül mehet vacsorára, körettel pedig ebédre is.
Barnarizses-lazac, rizseshús helyett grillezett padlizsánnal. Ebédre ajánlott.
Káposztasaláta teljes kiőrlésű kuszkusszal és füstölt lazaccal. Ez az étel is nagyon gyorsa elkészíthető, tekintve, hogy a kuszkusznak 5 percre van szüksége, miután felöntöttük forró vízzel. A káposztasalátát pedig készen vásároltam a Tescoban J Ebédre vagy edzés után is mehet.
SNACKEK, KÖZTES ÉTKEZÉSEK
Betűleves Fanni eredeti receptje itt található, amit mi most lazacpástétomos kapros póréhagymás verzióban állítottunk elő. Nagyon jó tízóraira vagy uzsonnára és hideg vacsorának is. sok benne a fehérje, szénhidrát tartalma pedig alacsony.
Ez a recept saját fejlesztés, mert egyrészt sokszor kevés időm van, másrészt meg benne van 3 kedvencem is: spenót, cottage cheese és tonhal. 1 cottage cheeset kell egy tonhalkonzervvel összekeverni, hozzácsapni 4 marék bébispenótot, bedobni a darálóba és meg is van két délutáni snackünk vagy vacsoránk. Én 3 puffasztott rizzsel ettem.
One Comment Add yours