Ez a Cleansanity új gyógynövényblokkja, Bagi Viktória vagyok, gyógynövénytermesztő kertészmérnök. 3 éve kezdtem sportolni, egy éve fektettem a családunk étkezéseit a clean eating alapjaira. A következő cikksorozatban olyan fűszernövényeket fogok bemutatni, amelyek a fűszertartón túl, a házi patikában is kiérdemlik helyüket.
1.1. Kapor
Valószínűleg a római légiósok közvetítésével került hazánkba. Egyéves, lágyszárú növény.
Levelei kalciumban, vasban, foszforban gazdagok. Kilenc aminosavat valamint flavonoidokat is tartalmaz. Íze édes, fodormentára emlékeztető, melyet a benne lévő illóolaj összetétele határoz meg. A kapor a népgyógyászatban szélhajtó, gyomorerősítő, és vízhajtó tulajdonságokkal bír. Vízben oldott emulziója gyerekek és állatok gyomorpanaszainak enyhítésére is használható. Enyhe szedatív hatását is kimutatták. Köztudott, hogy antibakteriális hatása miatt (is) fontos összetevője a savanyúságoknak.
Fűszerként föld feletti zöld részeit használjuk: savanyúságokhoz, tökfélékhez, túrós ételekhez, salátaöntetekhez natúrjoghurtba keverve. Íze frissen erőteljesebb, mint szárítva, ezért érdemes otthon is tartani néhány szálat, majd zsengén felhasználni, vagy fagyasztva tárolni.
Márciustól- május közepéig szakaszosan vetve (2 cm mélyre), jó ideig ellátja a családot. Viszonylag igénytelen, de a locsolást meghálálja.
1.2. Koriander
A növény zöld részei poloskaszagúak, erre utal latin neve is. Ez éréskor eltűnik, sem az érett zöldfűszerben, sem a termésben nem érzékelhető. Az egyik legelsőként hasznosított gyógynövény, melyet már az egyiptomiak is használtak fűszerezésre és gyógyításra egyaránt.
Drogja a termése, mely tartalmaz proteineket, szénhidrátokat, rostokat, ásványi anyagokat és vitaminokat is. Zsíros- és illóolajokat egyaránt. Emésztést segítő, görcsoldó teakeverékek része. A népi gyógyászatban sebgyógyításra ajánlott. Az illóolaj jó hatással van az ízületi és idegfájdalmakra. Energizáló tulajdonsága révén illatát belélegezve segíti a szorongás leküzdését.
Önállóan kevés helyen, de pácok részeként, a curry-por alkotójaként szinte az egész világon ismert. Kihagyhatatlan ízesítője az egyik kedvenc ételemnek, az avokádókrémnek is (recept a cleaneating.hu oldalon). Mindig egészben vegyük meg, és otthon törjük meg/daráljuk le, mert az őrölten kapható fűszer az aromája jó részét elvesztette. Használat előtt megpirítva még intenzívebb ízt kapunk.
Március közepén-végén vessük nedves magágyba, 4-5 cm mélyre. Később vetett növények mag érlelése már kétséges (fakultatív hosszúnappalos növény). Talajjal szembeni egyedüli elvárása a jó vízáteresztő képesség, mert vízigénye magasabb a kapornál, de a pangó vizet nem állja.

1.3. Lestyán
Nevezzük „magginövénynek” is, mivel a hagyományos ételízesítő keverékek jellegzetes illatát ez a növény adja. Ázsiából származó, évelő, lágyszárú növény.
Íze szerintem zellerszerű, de erősebb, ánizsos. Azon kevesek közé tartozik, amelyek szárított formában intenzívebb ízzel rendelkeznek. Az egész növény illóolajat tartalmaz, a gyógyászatban leginkább gyökerét hasznosítják. Felhasználták húgyúti és májbetegségek kezelésére vízhajtó hatása miatt (ezek a tulajdonságok még csak állatkísérletekben nyertek bizonyítást). Kellemetlen szagok elűzésére a régi asszonyok a spájzba tették, csokorban, felakasztva. A lestyánpálinka népies lázelleni szer. Mint minden fűszerről, a lestyánról is elmondható, hogy növeli az étvágyat, ezzel javítja az emésztést, hiszen fokozza a nyáltermelődést.
A lestyán levél kiváló ízt ad leveseknek, salátáknak, jól harmonizál a borsóval, ezért nálam mindig kerül a borsópürébe is (a borsót fagyottan olajon pár percig dinsztelem, majd kis tejjel vagy natur joghurttal összeturrmixolom, sózom, borsozom, és lestyánnal vagy mentával ízesítem).
Novemberben vessük el magját, ezután nem kíván ápolást, mély karógyökere jól bírja a kisebb vízellátottságot is. Egy két-három éves tő ellát egy átlagos nagyságú családot. Mivel évelő, zamatára jó pár évig számíthatunk.
1.4. Petrezselyem
Az ókorban kapta nevét, népszerűségét ekkor annak köszönhette, hogy a monda szerint fogyasztása mellett rengeteg alkoholt meg lehetett inni, annak bódító hatása nélkül. Ezért az ifjak petrezselyem koszorút viseltek a fejükön az ünnepeken (és talán a későbbi korokban a lányok is ezért árultak petrezselymet, ha ráértek a bálban).
A monda nem alaptalan (bár nem próbáltam), hiszen az egyik legerősebb vízhajtó növényről beszélünk. Gazdag ásványi anyagokban, vitaminokban, antioxidáns hatással bír. Bőrbe dörzsölve Szúnyogirtó szerként használták, allergiás reakciók, csípések viszketése enyhíthető, ha bedörzsöljük vele. Értágító hatása miatt afrodiziákum. A hosszú távon használók, vagy vele dolgozók bőrét ugyanakkor fényérzékennyé teheti.
Aromája ánizsos, de borsosabb mint a lestyáné. Az ízeket elmélyíti illóolajának köszönhetően, amelyet minden része magában hordoz. Levelét és gyökerét minden sós jellegű étel ízesítésére ajánlom. A fogások díszítésére szintén alkalmas.
Vethető tavasszal vagy nyáron is, de ezt mindig ásás előzze meg, különben a gyökér elágazik. 2 cm mélyre vessük, 2-4 leveles állapotban ritkítani kell. A keléstől a gyökér kifejlődéséig vízigényes. A metélő petrezselyem cserépbe is vethető, hogy az ablakban mindig kéznél legyen.

RECEPTEK
Kapros salátaöntet
A natúr joghurtot (én magam készítem 🙂 ) keverünk sóval, borssal, kaporral. Én úgy érzem, a kapor túl markáns ahhoz, hogy bármilyen más fűszerrel keverjem, de ez persze ízlés dolga.

Borsópüré
A borsót fagyottan olajon pár percig dinsztelem, majd kis tejjel vagy natur joghurttal összeturrmixolom, sózom, borsozom, és lestyánnal vagy mentával ízesítem. Szerintem a lestyán húsos körethez, míg a menta halhoz jobban illik, de ezt ki-ki döntse el maga.

Avokádókrém (Forrás: cleaneating.hu)
- 3 érett avokádó
- 3 ek joghurt
- 1-2 gerezd fokhagyma
- 1 csipet őrölt chili
- 1/4 citrom leve
- 1 ek frissen vágott koriander (én „magból” szoktam)
- 1/3 tk oregánó
- 1/2 tk só
- csipet bors
- Az avokádót meghámozzuk, kivesszük a magját, a húsát összetörjük, és hozzáadjuk a többit. Pirítóssal a legjobb, de mártogatósnak is finom.

One Comment Add yours