A múlt hónapban mutattuk be Bagi Viktóriát, gyógynövénytermesztő kertészmérnököt, aki mostantól a Cleansanityn a gyógynövény témájú cikkeket osztja meg Veletek. Legutoljára a kapor, koriander, lestyán és petrezselyem hatásairól, termesztésének eredményes módjáról olvashattatok.
Viki ez alkalommal olyan fűszereket hoz, ami nemcsak az olasz konyhákban kerülnek az ételekbe, de nálunk is egyre jellemzőbben használjuk. A mostani írásban az is érdekesség, hogy Viki köptető és szájvíz recepttel is fűszerezi a Cleansanity tárházat. Köszönjük neki a sok hasznos infót! Olvassátok szeretettel :-*
2.1 Bazsalikom
Nevének jelentése ’a növények királya’. Az ókori Egyiptomban kiemelkedő szerepet játszott a balzsamozásban. A középkorban nátha és szemölcs elleni szerként funkcionált, fűszerként csak később kezdték alkalmazni. Hozzánk Mátyás király uralkodása alatt került, az itáliai konyha más szerves alkotóival együtt.
Összetevői között olyan szinergista (=egymás hatásait erősítő) hatást mutattak ki, mely megköti a szabadgyököket. (Az ilyen szinergista hatásokat azonban az ember nem vagy nem teljesen tudja reprodukálni, ezért nem működnek sohasem olyan hatékonyan az étrendkiegészítők, mint a természetes állapotban, az ételből magunkhoz vett tápanyagok).
Aromája változatától függ, az alaptípus mellett több mint 10 féle változatot nemesítettek, ezek ízükről kapták nevüket; így van többek között: édes bazsalikom, citrom bazsalikom vagy kömény bazsalikom is. Az alapfaj íze borsos, ugyanakkor édes, kissé csípős.
A népi gyógyászatban has puffadás ellen használatos, tejelválasztást fokozó készítmények része. Mint a fűszerek általában, a bazsalikom is növeli az étvágyat, ezzel segíti az emésztőnedvek termelődését, és végső soron magát az emésztést. Torokfájás kezelésére is sikerrel használják.
Elsősorban paradicsomos ételek ízesítésére használjuk, illetve nyers saláták fűszerezésére. A nyers (nem szárított) fűszert, mindig a főzés végén adjuk az ételhez, mivel illat és íz anyagai hőhatásra érzékenyek. Mivel nálunk nagyon kapós a Ketchup, elkerülhetetlen volt, hogy ezt is előbb utóbb megpróbáljam magam elkészíteni, ehhez szeretnék egy receptötletet adni. Önmagában is finom, de ezt a szószt a bazsalikom teszi tökéletessé.
Április végén – május elején vessük 50cm-es sor-és tőtávolságra, 1 cm mélyre. Cserépbe is vethető, de ilyenkor fokozottan figyeljük a növényt, földje mindig legyen enyhén vizes. Levelének íze virágzáskor a legintenzívebb, ekkor érdemes fagyasztással, szárítással tartósítani.
2.2 Borsfű
Nevét borsos ízéről kapta. Nevezik még borsikának, csombornak is. Latin neve Satureja hortensis, mely a latin satyr szóból származik, ugyanis nemi vágyat fokozó szernek tartották. Az erdélyi konyha autentikus fűszere.
A köznép számára megfizethetetlen bors helyettesítésére kezdték használni, csakúgy mint a kakukkfüvet, s mivel mindkettő könnyűszerrel tartható nálunk, hamar megtalálták helyüket a magyar konyhában. Puffadást csökkentő hatása miatt előszeretettel használják babos, káposztás ételek ízesítésére. Rendkívül alulértékelt növény, pedig használata sok emésztési problémás beteg diétájában játszhatna szerepet, hiszen a bors teljesen kiváltható használatával, annak erős, maró hatása nélkül. Kísérletekben igazolták görcsoldó, hasmenés-gátló hatását is. Gyomorerősítő, fertőtlenítő. Hűsíti a rovarcsípések nyomait. Szintén erős, egymás hatását erősítő antioxidánsokat tartalmaz. Csak kis mértékben használjuk, túladagolása esetén az ételeinket megkeserítheti.
Márciusban optimális vetése, de novemberben is sikeres lehet, illetve cserépbe is vethető hasonlóan mint a bazsalikom. Nem évelő, de magjait elszórva, minden évben megújítja az állományt. Sok kedvező tulajdonsága és igénytelensége ellenére a hagyományok kihalása miatt termesztettsége elenyésző.
2.3 Kakukkfű
Latin neve Thymus vulgaris, a görög thyman ’bátorság’ szóból származik. A katonák kakukkfű fürdőt vettek csata előtt, hogy bátorságot merítsenek belőle, vitézségük jeleként ruhájukra tűzték. A keresztes lovagok szintén maguknál hordták. Magyar nevének eredetét még kutatják, egyelőre annyi biztos, hogy több hasonló növény összefoglaló neve volt.
Illóolaja fontos élettani hatásokkal bír. Fő összetevője a timol, mely erős fertőtlenítő. Külső és belső használatra egyaránt ajánlott. Köhögésre, nyákoldásra kiváló, de enyhíti a menstruációs görcsöket is. Gyomorerősítő, a gyomorgörcs okozta migrént is enyhíti. Külsőleg használva teája és kivonatai enyhítik az égési sérüléseket. Széleskörű felhasználhatósága miatt, házipatikám egyik alapnövénye. A timolt iparilag is előállítják, rengeteg kozmetikai készítményben, leginkább fogápolási szerekben található, kámforos illata jellegzetes. Szintén szabadgyök megkötő (antioxidáns), ezt a tulajdonságát azonban hő hatására elveszíti, ezért legjobb nyersen felhasználni, például pácokhoz.
A csomborhoz hasonlóan használható mindenfajta ételhez bors helyett, azonban még a csombor a zöldségekhez, addig a kakukkfű a húsok ízesítésére alkalmasabb.
Nehéz kelése miatt a palántázást ajánlom. Palántáinkat a fagyok után kiültetve vagy cserépben nevelve, a növényt évente kétszer is visszavághatjuk. Ezt teljes virágzáskor végezzük (május, szeptember). Ezután szárítva vagy frissen használva is kiváló.
2.4 Menta fajok
A Mentha nemzetségben közel 50 faj található, ezek közül én kettőt szeretnék kiemelni, a fodormentát és a borsmentát.
A mentafajokat orvosi felhasználásra már évezredek óta használja az emberiség, a borsmentát viszont érdekes módon csak 250 éve. Napjainkban azonban ennek a fajnak van a legnagyobb gazdasági jelentősége. Használja az édesipar, a gyógyászat és a kozmetikai ipar is. A gyógyászatban gyomor-, bél-, epegörcsoldó, szélhajtó. Hideg teája hányinger csökkentő, várandós nőknek azonban nem adható. Cseppek, ecsetelők összetevői közt szerepel az orr és a garat gyulladásainak csökkentésére. Külsőleg szeszes kivonata reuma elleni bedörzsölő szer.

Ízesítésre azonban a fodormenta terjedt el szélesebb körben, ez egy egészen más karakterisztikájú fűszer, amely kevésbé borsos, mentolos, inkább tipikusan a rágóban, fogkrémekben legelőször érezhető íz, ami az övé. Fűszerként üdítő italokban, hűsítő ételekben, fagyikban található meg. Kiváló kiegészítője gyümölcssalátáknak. Díszítésre is alkalmas. Kisebb részben emésztést segítő.
Receptek
Ketchup (bazsalikomos)
- 2 bögre paradicsomlé
- 1-3 ek ecet
- méz ízlés szerint
- babérlevél, bazsalikom, só, bors
A méz és a bazsalikom kivételével az összes anyagot keverjük össze, és lassú tűzön főzzük sűrűre. Ekkor adjuk hozzá a mézet, a bazsalikomot és fejezzük be a főzést.
Tócsni (ahogy mi csináljuk)
- 1 közepes cukkini héjastul lereszelve
- 1 bögre liszt (én teljes kiőrlésű búzát használok)
- 3 tojás
- só, bors, csombor
Összekeverjük az összetevőket, ha szükséges még teszünk bele lisztet, ez függ a tojás méretétől, a cukkini levességétől stb. Ezután serpenyőben egy csepp olajon maroknyi méretű mennyiséget teszünk a serpenyőbe és laposra nyomkodjuk, hogy átsüljön. Mindkét felét ropogósra sütjük.
Menta-szörp
- 20g összetört mentalevél (borsm. vagy vegyesen)
- 10g alkohol
- 120g víz
- 200g cukor (ki mit)
A mentalevelet áztassuk 24 óráig az alkohol és a víz keverékében. Miután leszűrtük, a levet a cukorral főzzük szörppé.
Szájvíz
- 2-2g fodormenta és zsálya levél
- 70g alkohol
A leveleket néhány napig áztassuk alkoholba, majd leszűrés után az oldat használható. Egy ek.-nyit tegyünk fél pohát vízbe, ezzel öblögessünk.
Házi köptető tea
- 20g kakukkfű
- 20g zsálya
- 50g fehér fagyöngy szára és levele
- 150g víz
- 50g méz
A növényeket összekeverjük, a forralt vízbe öntjük, 10 percig főzzük. Leszűrjük, a teához adjuk a mézet. 2 óránként adjuk a betegnek, de 16 óra után már ne, mert a köptető hatásától nem fog tudni aludni (a zsályát sosem használjuk hosszú ideig teaként, mert karcinogén lehet, de ez az öblögetésre nem áll fenn).