Akkor eljött a szép borús vasárnap, amikor a két hete összeállított képeket és recepteket is tudom egy csodás posztban Nektek tálalni. Már eltelt hat hét a candida diétából. A diétának három szakasza van, az első egy nagyon kemény, sok lemondással járó, a másodikban már mértékkel, de bizonyos ételek visszahozhatóak, a harmadik pedig maga az életmód váltás, ami nálam már a clean eatinggel is bejött sokkal korábban.
Az egyik fő különbség az alap diétás, clean eatinges étkezés és a Candida-diéta első, szigorú szakasza között, hogy inkább nyersen kell fogyasztani a zöldségeket. A clean eatingre térő ügyfeleinknek sokszor mondjuk, hogy a nap második felében már főtt állapotban fogyasszák a zöldséget, itt mehet nyersen, hogy minél kevésbé legyen feldolgozott a táplálék, és támogassuk a bélfalak tisztulását a sok nyersen bevitt rosttal. A másik különbség, hogy míg a hüvelyesek megengedettek a clean eatingben, a Candida diéta első szakaszában ezeket sem szabad fogyasztani. Aztán azokat a zöldségeket, amelyek 100 grammjukban 5 grammnál magasabb szénhidrátot tartalmaznak (sárgarépa, cukorborsó, sütőtök) szintén kerülni kell. Harmadik, de nem utolsó sorban fontos elem, hogy a gabonákat is ki kell iktatni az első szakaszban. Nekem ez okozta a legnagyobb kihívást, mert a zab számomra a legalapabb hozzávaló volt. A barnarizst hagytam meg egyedül és ráálltam a barna-rizsliszttel való sütés-főzésre. Erről később bővebben írok!
Candida-diéta első szakaszának alapanyag listája ITT
Egy szuper blog, ami részletezi a három szakaszt.
Mivel részletes alapanyag lista van, ezért nem térek ki rá, a fenti blog szuperül összefoglalja. Inkább azt szeretném veletek megosztani, hogy mi az amire számítsatok a Candida-diéta első szakaszában. Lehet, hogy jól reagáltok rá, de sokaknál jelentkezik fáradtság, gyomorpanasz, fejfájás. Lehet, hogy rosszabbul fogjátok érezni magatokat, mint mielőtt kiderült volna a nyavalya. Nálam is jelentkeztek ezek a tünetek, de számítottam rá. Mozogni alig volt kedvem, és mindig levert voltam. #oriasi ….
DE! tudtam, hogy jönni fog a javulás, és ismét el kell mondjam, hogy mennyire jó volt saját magamon tapasztalni, hogy az étkezés mennyit segít a betegség legyűrésében. Három hét után jött a fordulat – eddig tart ugyanis a szigor szakasz, amit én egy hónapig csináltam. Ugyanis ekkor mentem vissza kontrollra az orvoshoz. Amikor eltelt a három hét, az életerőm kezdett visszajönni és már nem voltam álmos, volt kedvem edzeni. Aztán persze jött a visszajelzés a dokitól, hogy mennyire szépen rendbe jöttem. Nagyon örültem és hálás voltam, hogy valóban “ennyire” egyszerű lenne a dolog? Volt gyógyszeres kezelésem is, hogy ne menjen rá a húgyutakra a gomba, de nem antibiotikumos. Mivel a Candida egyik oka az antibiotikum szedése, én bizony nem fogok többet ilyen gyógyszereket szedni. Fogamzásgátlót sem……
A második megengedőbb szakasz, két hónapig tart. Itt már lehet piros-bogyósokat enni, és mértékkel sütőtököt, és zöldbabot. Legjobbkor, hiszen itt az ősz, csomó otelló szőlőt hoztunk Bölcskéről, illetve minden tiszta tök! Élesztőt azonban fél évig továbbra sem lehet enni. Így kerestem élesztőmentes kenyeret. A Lipóti pékségben van hajdinás, teljes kiőrlésű, élesztőmentes kenyér. Ebben viszont van valamennyi glutén, de van egy másik kenyerük, amiben nincs élesztő és glutén sem. Most vettem köleslisztet, mert az ál-gabonák közül ez is megengedett. Mostanra eljutottam odáig, hogy a barnarizslisztet is tudom kezelni. A belőle készült tésztáknak ugyanis keserű az íze, de ha kisül, akkor elég finom lesz! Hozzáteszem, a barnarizst is csak mértékkel lehet használni, inkább amaránt, quinoa, köles és hajdina ajánlott. Ezeknek a puffasztott, illetve pehely változatából készítettem gluténmentes műzlit is (puffasztott köles, amaránt, quinoa, hajdinapehely – mind kapható a DM-ben és kókuszreszelék).
Candida-diéta alatt fogyasztható ételek listája ITT.
MOZGÁS
Ami számomra érdekes volt eddig, hogy nem nagyon fogytam az első szakaszban. Talán másfél kilót. Pedig úgy örültem, hogy majd lemegy az a három kiló, amit nagyon nem szeretnék magamon tudni, de nem így lett. Igyekeztem jó zsírokkal pótolni a kieső szénhidrát mennyiséget, talán ezért. Mikor végre visszamerészkedtem a terembe, Vér Tomi párjának hatására (köszi Dalma <3) , akkor éreztem igazán, hogy mekkora pluszt és szellemi kikapcsolást ad a sport, főleg, ha jókedv és profizmus egyszerre vesz körül, ismét. Igaz, hogy már nem mozgok a budai városrészben, de Tomi órái miatt vissza fogok járni a Lite Wellnessbe, és az Aréna Fitnesses óráit sem hagyom ki 🙂 Felfedeztem még a Get Fit River Fitness teremben zajló Clock 12, crossfit stílusú köredzést is.
Rájöttem, hogy a sport számomra már nem feltétlen azt jelenti, hogy egy áhított formát megszerezzek, mert az előző pasim hatására sikerült elfogadnom a testem úgy, ahogy van. Már nem akarok kényszeresen, bizonyítás miatt edzeni. Inkább a fittség, és egészséges közérzet fenntartása a cél, ami tiszta étkezéssel amúgy is szép formához vezet majd. Nemrég hosszú idő után Molnár Peti barátommal is sikerült hosszabban szakmázni és beszélgetni és vele is egyetértettünk abban, hogy az egészség a legfontosabb. Ezt jegyezzétek meg Ti is, és ha nem versenyre készültök, akkor csak törekedjetek az egyensúlyra. Testi-lelki-emberi fronton.
És akkor térjünk rá arra, hogy én mi a frászfenét ettem az elmúlt hat hétben, hogy akinek még inspiráció kell, az innen tudjon szemezgetni 🙂 Illetve, mi az, ami engem kivitt a nyavalya súlyosabb részéből.
- Reggeli
Na itt voltam a legjobban meglőve. Ha nem zabot akkor mit? Pl. Quinoa kását. Ez olyan, mint a zabkása, csak quinoával főződ fel. Csilliókba kerül, áttérek a kölesre! Aztán ettem még” barnarizs-kochot” 🙂 Most nem kell ám olyan nagy komoly sütésre gondolni. A kifőtt barnarizsre tojást és túrót öntöttem vaníliával aztán nyomás a mikróba. aztán megszórtam fahéjjal 🙂 Azt csók. Csináltam olyat is, hogy a kölesre rizstejet és egy adag epres AbsoRice-t öntöttem. Megszórtam chia maggal és gojival, hogy a superfoodok se maradjanak ki és tényleg takarodjon ez a dög a szervezetemből. Aztán csináltam barna-rizslisztből palacsintát, amibe avokádós csokikrémet tettem. Ennek a recepjét még Sif Roemer dán bloggerina kolléganőm írta meg a blogra, itt találjátok!
Szerencsére a tejtermék nem volt tilos, ezért a krémtúrómat meghagytam az étrendemben. Ezt szintén az avokádós csokikrémmel, és a már fentebb említett puffasztott amaránt, öles, quinoa és hajdnapehellyel megszórva ettem. Másik ilyen kedvenc tízóraim a Chia pudding és a zelleres célka-smoothie volt. Aztán, amit én fejlesztettem ki – legalábbis a konyhai kutyulásomból jött össze: tökmaglisztes kenyérke.
3. Ebéd
Próbáltam változatosan megoldani. Ez abban merült ki, hogy 3 napig ettem maximum ugyanazt 😀 A lényeg, hogy mindig együnk hozzá zöldséget, ha lehet frissen! Én mondjuk ebédre szeretem a főtt zöldségeket, meg sok esetben a hússal együtt készítem, így nálam a többi étkezésben van a friss zöldség. Például: rizslisztes palacsinta hallal vagy darált hússal töltve, vagy kakukkfüves csirkemell friss petrezselymes paradicsomsalátával, nyúlsült quinoával és cukkini spagettivel, nyúlsült spenóttal és quinoval, párolt zöldségek ráolvasztott mozzarellával, célka-padlizsán-paprikák összesütve csirke combikkal, saját készítésű teljes kiőrlésű pita spenótos rántottával (1 egész tojás + 2 fehérje).
4. Irodai snack
Itt jellemzően kókuszlisztes és rizslisztes süteményeket csináltam, a második szakaszban már minimális gyümivel. vagy vittem be egy omlettet pulykafelvágottal és egy szelet hajdinás kenyérrel. De legyártottam már Betűleves Fanni barátnőm pónitallérját lazacos kapros verzióban, vagy csak simán a Sparban kapható lazacpástétomot toltam puffasztott barna rizsre (Penny Market).
5. Edzés előtt
Jajjj, hát itt ismét sikerült csodafinomat alkotni! Persze nem kevés kísérletezés után! Az első a kakaós-kókuszos barnarizs – ezt kölessel is elő tudjátok állítani. Tehát 3 evőkanál barna rizst összekeverek, 1 teáskanál zsírszegény kakaóporral, 1 ek kókuszreszelékkel, és 2 teáskanál eritrittel. Beleforgatom a hideg riszt és utána bedobom a mikróba. A kakaói és az eritrit összeolvadnak, és nyamnyamnyam!!! Aztán a másik csoda, ami mehet edzés után is, az az energiabomba – datolya, kókuszliszt, kakaó, mandula és rizstej összedarálva – kis golyók, amarántba forgatás. Hát valami eszméletlen és gyorsan elkészül.
6. Vacsora
Itt az a fontos, hogy mindig egyél friss zöldséget és valami fehérjét. Lehet egy shake is, pl AbsoRice extra natural és még valami uborka elrágcsálva. Vagy pl ez a csodás vegyes kápisali tonhalkonzervvel és fél bögre puffasztott amaránttal. Ehettek tojást zöldséggel, valami főzeléket vagy egy jó levest is! Kőrözöttet is.
Kicsit át kell gondolni, hogy az új alapanyagokat hogyan lehet jól beépíteni az étrendbe. És ha azt nézzük, hogy nem quinoát eszünk, hanem hajdinát meg kölest, gyümölcsre alig kell költenünk, nem jön ki annyira drágán a Candida étrend. Írjátok meg a tapasztalataitokat, mindenre kíváncsi vagyok!
Peaceout drágáim!
#fckcandida
One Comment Add yours