Mint említettük, nagy szerepe van számunkra a karácsony közösségi vonalának. Nagyobb hangsúlyt fektetünk az együttlétre, a közös élményekre, mint az ajándékozásra. Ha mégis ajándékozunk akkor ízekkel, illatokkal, és élményekkel fűszerezünk. Aki otthon van a konyhai kreatív alkotásban, az biztos, hogy mikor vendégségbe megy, visz valami sütit vagy nasit ajándékba a vendéglátónak. Esetleg jól jöhet a céges bulin a kollégáknak, vagy adhatod a kedvesednek.
Az ízek ugyanis (jobb esetben kellemes) érzésekkel társulnak. Az ünnepi színvilág, a mámorító illatok máris alapozzák a hangulatot. Az omlós kekszek, az olvadó csokoládé, és a roppanós magvak pedig elengedhetetlen elemei az ünnepnek. De szabad ilyet? Azt szoktuk mondani mértékkel mindent lehet. Ezek a falatok olyan laktatóak, hogy kevés is elég belőlük, többfelé is szét tudjuk osztani. Laktató, finom, tiszta, értékes. Ajándékba kell ennél több?
Sós-csokis mandula:
Hozzávalók 1 nagyobb adaghoz:
- 20 dkg mandula
- egy kisebb marék durva tengeri só
- 2 tábla 70% kakaó tartalmú étcsokoládé
- 1 kanál kókuszzsír
- sütőpapír
A csokoládét gőz felett kevés kókuszzsírral megolvasztjuk. Ha kés,z beleforgatjuk a mandulát, amit kiterítünk egy tálcán a sütőpapírra. Fontos, hogy a mandulákat egyesével tegyük ki a sütőpapírra. Ezután megszórjuk a durva sóval, majd a fagyasztóba tesszük kb. fél órára. Utána papír tasakban a hűtőben tároljuk.
HOT-pekán, hogy befűtsünk a karácsonyi bulinak
Hozzávalók 2 adaghoz:
- 4 marék pekándió
- worchestersire szósz
- 1 evőkanál tabasco szósz vagy fél kávéskanálnyi chilipor
- 2 gerezd fokhagyma nagyon apróra vágva
- só, bors
Elkészítés: A fűszereket kókuszolajban keverjük el, majd a mixbe forgassuk bele a pekándiókat. Aztán 150 fokra előmelegített sütőben pirítsuk meg a diókat (kb 25 perc). Nagyon csípős lesz! Pasis ajándék 😉
Házi májpástétom
hozzávalók 4 adaghoz:
- 30 dkg csirkemáj
- 3 ek vaj/kókuszzsír
- só, bors, majoránna, ízlés szerint
- 1 kisebb fej vöröshagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 dl jó minőségű brandy
- 1 marék aszalt áfonya
A májat a hagymán és a vajon ledinszteljük, és ízlés szerint fűszerezzük. Mikor kész felöntjük a brandyvel, és kicsit átpároljuk. Ezután botmixerrel összedolgozzuk az egészet, majd a kész pástétomot üvegekbe adagoljuk. a tetejére tegyünk kókuszolajat, ami kihűlve megdermed és konzerválja is a májast. A tetejét díszítsük pár szem aszalt áfonyával, így téli hangulatot kölcsönözünk az ételnek.
Linzer 2.0
Hozzávalók 1 adaghoz:
- 20 dkg liszt (zab és rizsliszt vegyesen)
- 5-6 dkg eritrit
- 10dkg vaj
- 1 tojás sárgája
- 1 kk vaníliás protein
- 1 kk vanília aroma
- fél tábla szénhidrát-csökkentett fehér csokoládé
- néhány szem goji bogyó
- dekorgyöngyök
A lisztet, a vajjal és az eritrittel összemorzsoljuk, majd a tojássárgájával összegyúrjuk. Beledolgozzuk a vaníliás proteint és a vanília aromát. Ez opcionális, itt használhattok kicsi pudingport, és még jobb az igazi vanília. Kis pihentetés után kisodorjuk, kiszaggatjuk, majd megsütjük. (165-170 fokon légkeveréssel kb. 12-14 percig, míg szép színe nem lesz). Itt teszteltük a szilikonos sütinyomdánkat, ami a sütés előtt és közvetlen utána nem, de másnap tökéletesen látszott a linzeren. Szóval érdemes néhány nappal előtte megcsinálni és látjátok az eredményt. Szóval mi lelkesen bevontuk a linzereket a light fehércsokival, a melyet aztán gojival és a dekorgyöngyökkel díszítettünk. A csokoládéval bekent linzereket egy rácsra helyeztük, amíg megdermedt rajta a csoki.
Superfood bar
hozzávalók egy 30 cm x 10 cm tálcányihoz:
- 2 tábla 70%-os kakaó tartalmú étcsoki
- 2 marék goji bogyó
- 2 marék pisztácia
- 1 ek kókuszreszelék
- 1 marék tökmag
- 1 marék mandula
A csokoládét gőz felett megolvasszuk kevés kókuszzsírral. Ha túl híg lenne, egy lehűtött tálcán lapáttal terítsük oda-vissza, hogy ne csomósodjon, mikor már kicsit sűrűbb, sütőpapírra öntjük, és rászórjuk a hozzávalókat. Lehet szabályosan, vagy keverve. Célszerű a mandulát és a pisztáciát felezni, mert mutatósabb, és könnyebb harapni. Ha ez kész a fagyasztóba tesszük pár órára, majd papírba csomagolva hűtőben eláll. Nem olvad gyorsan.
Szaloncukor-pop:
Hozzávalók 12 db-hoz:
- 100 g dió
- 100 g mandula
- 50 g mogyoró (opcionális)
- 100 g kókuszzsír
- 3-4 evőkanál házi, cukormentes szilvalekvár vagy 10-12 szem aszalt szilva.
- 1 narancs reszelt héja
- Fél tábla, magas kakaótartalmú étcsokoládé
- Fahéj
- Rumoaroma
- Sütemény dekor-gyöngyök
- Saslik pálcák
A magokat ledaráljuk, a szilvalekvárral elkeverjük. Adjuk hozzá a puha kókuszzsírt, ezzel formázható. A szilvalekvárt helyettesíthetjük darált aszalt szilvával. Fűszerezzük a narancshéjjal, fahéjjal, rummal. Majd vizes kézzel formázzunk körülbelül 3 centiméter átmérőjű gombócokat és pihentessük őket a hűtőben. Addig törjük össze a csokoládét és egy meleg vizes lábas fölé helyezett tálban olvasszuk fel azt. keverjük csomómentesre. Ez után következik a lehűtés, ami közben megállás nélkül mozgatni, kevergetni kell a csokoládét, ekkor alakul ki az kristályszerkezet, amitől a csokink élvezetes és roppanós lesz. Egy fém tálcán kezdjük el hűteni a csokoládét úgy, hogy szilikonos lapáttal jobbra és balra húzzuk a csokoládét. Majd amikor lehűlt, de még folyik, ismét vissza kell melegíteni kicsit a csokit, de már nem olyan mértékben, mint az első melegítésnél. Ha ez megvan, akkor gyorsan elővesszük a szaloncukor gömbjeinket és csokiba mártjuk. Szilikonos sütőpapírra helyezzük azokat és megszórjuk a dekor-gyöngyökkel. Ismét visszatesszük a hűtőbe a már csokoládéval borított golyókat, körülbelül fél óra alatt dermed meg teljesen. Majd a saslik pálcákra húzzuk a gömböket és magas üvegpohárban tálaljuk. (Vigyázat, a csoki szobahőmérsékleten elkezd olvadni, ezért javasolt fogyasztásig továbbra is a hűtőben tartani a szaloncukor popokat!)
Fotók: Ujvári Péter
One Comment Add yours