Már jópár hete használjuk a Vegan Star növényi tejkészítő gépet és itt az ideje, hogy megosszunk veletek néhány tapasztalatot és hasznos információt. Összességében szerelmesek lettünk a gépbe, az első megérzés helyes volt, a Vegan Star egy kincs a háztartásban. Fontos, hogy a használati és biztonsági utasítást elolvassuk, aztán nagyon bele lehet jönni!
Eddig mit csináltunk? Rizstejet, zabtejet, mandulatejet, kókusztejet, kesutejet és szezámtejet. Az első próbálkozásunk a rizstej volt. Egy nyákos, nyúlós puding-folyadékot kaptunk. Azóta nem is próbálkoztunk a tökéletesítéssel, de már tudjuk, hogy magokkal vagy olajjal lehet könnyíteni ezen az állagon. Aztán a Vegan Star-tól személyes tanácsadást is kaptunk, amit ezúton is köszönünk, mert így első kézből adunk Nektek is ötleteket ❤ A második próbálkozás mandulatej volt, kis kókusszal. Amikor Bogi megkóstolta, majdnem elsírta magát örömében, hogy mennyire finom, igazi tejfélét sikerült házilag előállítani. állagra, ízre, illatra, a mandulatej igazi top produktum 🙂

Most összeszedtünk néhány hasznos infót a növényi tej készítésének iskolájából és hozunk két extra receptet is 🙂
- A gabona és magtejek esetében a leggyakrabban használt program a 3-as, mert ezzel nagyon krémes lesz az ital.
- Mindig hideg vízzel töltsd fel a készülék tartályát.
- Fontos, hogy a magokat mindig héj nélkül tegyük a gépbe, mert keserű végeredményt kapunk!
- A natúr növényi tej hűtőben több napig is eláll, de fogyasztás előtt mindig fel kell rázni. A gyümölcsös verziókat inkább a készítés napján ittuk meg.
- Feldobhatja a gabonaital ízét, ha készítés előtt mandulát (héj nélkül!), diót, mogyorót, szezámmagot teszel a tartályba. Sőt, ha ezeket a magokat meg is pirítod, akkor még finomabb lesz!
- Az édesítőket, mint az agavé vagy juharszirup vagy eritrit, nyírfacukor csak az ital kihűlése után adjuk hozzá, mert leéghet a gépben.
- Az egyéb ízesítőket, mint a vanília, kakaó akkor kell az italokhoz adni, amikor már kicsit kihűltek.
- Ha sűrűbb italt szeretnél, adj egy-két evőkanál rizst az alaphoz.
- Kókuszreszeléket azért érdemes az italhoz adni, mert segít elkerülni, hogy az ital nyákos állagú legyen, mint a gabona és a rizstej esetében nálunk történt is. Ez lehet egy vagy két mérőpohár is, attól függően, hogy mennyire szeretjük a kókuszt. J
- Ha fagyasztott gyümölcsöt használsz, először mindig hagyd kiolvadni a gyümölcsöket és öntsd le a kiolvadt levet.
- Ha az ital nem olyan homogén, ahogy megálmodtad, a program lejárta után indítsd el még egyszer az 5-ös turmix programot.
- A leszűrt massza (kókusz reszelék, mandulaforgács és megfőtt rizs) felhasználható müzlibe, muffinba, vagy más süteményekbe.
Azért is szeretjük a gépet magát, mert nem nagyon termelünk vele szemetet. Nem szeretjük kidobni az ételt. Így a nagyon sok reggeli mugcake készült az előző napi mandula vagy kókuszdarából. A másik pedig, hogy sima kókuszreszelékből vagy kókuszchipből, illetve a Lidl-ben kapható mandulaforgácsból is dolgozunk, és egy 700 Ft-os zacsiból lesz 2 liter mandulatej! Tehát hosszú távon igenis megéri.



RECEPTEK (forrás: Vegan Star web)
Áfonyás zabtej
- egy mérőpohár zab
- két marék friss áfonya
- hideg víz a maximum jelzésig
- 1 csipet só
- 3 evőkanál eritrit
A zabot és a sót tedd a Vegan Star készülékbe, öntsd fel hideg vízzel a maximum jelzésig, majd indítsd el a 3-as programot. Ha a program kész, az italt szűrd le és hagyd kihűlni teljesen. Ezután add hozzá az áfonyát és az eritritet, majd indítsd el az 5-ös programot. EasyPeasy!
Körtés mandulatej
- 1,5 mérőpohár hámozott mandula
- 2 nagy körte
- hideg víz a minimum jelzésig
- 1 evőkanál rizs
- egy késhegynyi fahéj
- 3 evőkanál agavé vagy juharszirup vagy 3 evőkanál nyírfacukor
Vágd fel a meghámozott körtét 1,5 cm-es darabokra. Ezután a mandulát, rizst és körtét öntd a készülék tartályába, majd hideg vízzel töltsd azt fel a minimum jelzésig. Indítsd el a 4-es bio programot. Ha a program kész, az italt szűrd le, majd ha kihűlt édesítsd és add hozzá a fahéjat.